logo_perunica_poziom_cmyk

Od miesiąca współpracuję ze Spółdzielnią Socjalna Perunica ( k. Kluczborka).

Perunica wprowadza na rynek unikatowy produkt turystyki oparty na lokalnej historii i legendach. Podobne inicjatywy maja już miejsce w naszym kraju, jednak inicjatywa Perunicy wychodzi trochę dalej. A nawet nie trochę, ale znacznie dalej angażując cały potencjał lokalny. Takie są plany :).

Ale nie o tym chciałam….

W związku z tworzeniem oferty turystycznej, powstała kolekcja koszulek “Bogowie Słowiańscy”.

Wydaje się ona o tyle ciekawa, że nie tylko nie ma koszulek o tej tematyce na rynku, ale projekty do niej zostały stworzone przez artystkę – graficzkę Natalię Gołębiewską.

 

Opis kolekcji:

 

Bogowie Słowiańscy to unikalna seria koszulek przedstawiająca najważniejsze z bóstw pradawnych Słowian. Panteon słowiański składał się najczęściej z bogów uosabiających wszechmocną siłę natury oraz towarzyszące jej zjawiska. Niewiele o nich wiadomo, gdyż czczone były przez ludy niepiśmienne, których dziedzictwo zachowało się jedynie w nikłych wzmiankach, trudnych do zweryfikowania. Pierwszą relacją o bóstwach była notka w pochodzącej z II poł. wieku Knýtlinga-saga, spisana przez Saksa Gramatyka. Szersze opisy znajdujemy w kronice Jana Długosza pochodzącej z… wieku. Wiemy jednak, że panteon bóstw różnił się w zależności od plemion, które go kultywował. Zmieniał on swój skład, imiona bogów i ich powiązanie z siłami przyrody. Także w miarę czasu Bogowie przekształcali swoje formy i znaczenia.

 

W kolekcji znajduje się obecnie 6 wzorów:

bóstwa męskie: Perun, Weles, Jaryło, Swaróg oraz

bóstwa żeńskie: Marzanna i Mokosz.

Pierwsza partia koszulek obejmuje propozycję dla panów w pełnej rozmiarówce z nadrukiem Welesa i Swaroga, a dla kobiet Marzannę.

Co ciekawe, do każdej koszulki dodawana jest ulotka z opisem charakteru boga i związanych z nim mitów.

Ulotka zawiera także ostrzeżenie, dla użytkowników:

Wierzymy, że poprzez noszenie koszulek z Bogami Słowiańskimi, użytkownik przejmuje ich cechy

Dlatego prosimy o szczegółowe zapoznanie się z opisami, gdyż za ewentualne skutki wynikające z tego faktu nie ponosimy żadnej odpowiedzialności!

Zobaczcie sami… 🙂

Można je kupić w butiku Lothlory za jedyne 45 zł + przesyłka.

Zapraszam