W ramach programu Opolskie Eduko 2016 udało nam się pozyskać dotację, dzieki któej możemy w Fundacji “Na zmianę” drązyc temat tożsamości współczesnych mieszkańców Śalaska Opolskiego. W ramach projektu dzieci wczesnoszkolne wraz z opiekunami będą mogli stworzyć mural i nauczyć się fotografii. Bedziemy chodzic śladami historii w dwóch miejscach: Opole – Groszowice oraz w Dobrzeniu Wielkim. Chcemy zobaczyć jak bardzo zmieniło się otoczenie, ludzie kultura od kiedy Polska  otrzymała te ziemie. Chcemy wiedzieć co zostało w ludziach z dziedzictwa swoich przodków – zarówno tych, którzy żyli na Kresach, w południowej Polsce a także tych Ślązakach i Niemcach sprzed wojny.

Mamy dwie grupy warsztatowe: warsztaty plastyczne – tworzenie mobilnego muralu, które prowadzę ja oraz warszaty fotograficzne – plener po dzielnicy, które prowadzi Katarzyna Krause. W każdym z dwóch miejsc pracują po dwie grupy dzieci i opiekunów. Żeby móc odczytywac to, co widzą i słysza wokół siebie uczestnicy zostana zaproszeni na lekcje muzealną pt. “Na czym polega wielokulturowość Opolszczyzny” do muzeum Ślaska Opolskiego.

Po cichu liczymy, że osoby rzadko tam bywające lub nieznające tego miejsca polubią je, gdy zobaczą jak bardzo się zmieniło i jak wiele oferuje.

Działania warsztatowe zostaną zwieńczone wystawą prac, którą prezentować będą partnerzy projektu PSP 24 w Groszowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Z najbardziej interesująych prac fotograficznych wydrukujemy kilka kartek pocztowych.

Wszystkich zainteresowanych – zapraszamy do uczestnictwa i śledzenia nas na stronach Fundacji “Na zmianę”

www.nazmiane.org.pl

Facebookowy fun page

“Wiele kulur – jeden dom” na FB

i naszych partnerów .

Patronat nad projektem objęło Radio Opole.

Wiele kultur - jeden dom plakat z dobrym logo