W listopadzie 2015 uczestniczyłam w szkoleniu dla pracowników kultury zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Ze zdziwieniem przekonałam się, że większość z instytucji, które w woj. opolskim uczestniczyły w tym szkoleniu w ogóle nie badają potrzeb, a swoje oferty budują na przeczuciach i tym, co im się wydaje, że mogą.

Byłm w szoku.

Organizacje pożytku publicznego każdym projektem od lat  zmuszone wręcz są diagnozować problem, budować strategię jego rozwiązania i na końcu dopiero zaproponować działania wpisujace sie w ich statut, które tę strategie zrealizują.

Szkolenie było więc bardzo ważnym, w sensie rozwoju kadr kultury na Opolszczyźnie, ale mi głównie pokazało jak zapewnienie finansowania, nawet skromnego rozleniwia…

My, którzy robimy to z pasji i potrzeby działania na rzecz innych zyjemy w wysoko wyspecjalizowanym świecie dużej konkurencji i ogromnej efektywności. Realizujemy te projekty/działania/inicjatywy pomiędzy innymi obowiązkami zawodowymi. nie możemy sobie pozwolic na bylejakość, na nieefektywność, bo to nam uniemozliwia całkowicie działanie. A jednak nie jesteśmy dla oceniających projekty tak stabilni jak domy kultury…. mimo, że te nie mają ani rozeznania – jak się okazało, ani nawet potrzeby bycia blisko ludzi i dla nich.

A teraz certyfikat.

20h dydaktycznych 5-6.11.2015, Głuchołazy.

projektowanie oferty organizacji NCK szkolenie